Анти-възрастовите терапии и бъдещите 100-годишни младежи и девойки.

0

Илюзия или реалност?

Разковничето е в Долината на розите!

Само преди 25 години жените в България се пенсионираха на 55 и се посвещаваха на внуци, плетки и артрит. Днешните  55-годишни имат в перспектива още петнадесетина години трудова дейност в стресова конкурентна среда с 30-годишни с европейски и американски дипломи, вегани, потящи се във фитнесите след работа. Преди 25 години беше първото издание на Световния Конгрес по Естетична Медицина в Париж със стотина изложители и „първите лястовици“  на Ботокса и силикона.  На 25-я рожден ден на IMCAS залите бяха претъпкани – за две десетилетия и половина пластичната хирургия, дерматологията и науката за остаряването еволюираха сензационно със значителен медицински и научен напредък, като промениха радикално пейзажът на естетичната медицина. Световната дистрибуция на Ботокса през 2003 отвори  световните пазари, социалната необходимост демократизира и диверсифицира търсенето,  феномен директно свързан с естетическите стандарти на всяка културна общност.

Разликата в стандартите за красота е ясно забележима – в Азия – сърцевидната форма на лицето и порцелановия тен, в Западна Европа  – младежкия спортен вид, в Източна Европа  – обемните скули и устни. Паралелно, анти-възрастовите терапии правят малки революции в храненето, хигиената на ежедневието новите технологии  в очакване на голямата революция в генната терапия за удължаване на теломерите и връщане назад към младостта и ако този невероятно бързо прогресиращ процес не бъде поставен под строг контрол, новите терапии с помощта на изкуственият интелект могат да създадат генерация Барбита без възраст.

Всъщност изкуственият интелект помага на лекаря с прецизна диагностика, като обработва колосален обем от данни в минимум време, може да предвиди и персонализира пост-операционните резултати. При добра симбиоза с експертизата на лекаря новите технологии могат да надхвърлят далече границите на съвременната медицина оставайки верни на изначалното призвание на лекаря – да предложи качествени грижи на пациента. Общността на пластичните хирурзи и естетичните лекари, както и цялото ни общество си задава фундаменталния въпрос  какви граници да поставим на изкуствения интелект, той като той засяга пряко интегритета на пациента и деонтологията на лекаря. Ще може ли лекарят да обясни на пациента механизмите за решения на алгоритмите и да му даде ясна информация да рисковете свързани с решенията на изкуствения интелект? Новите роботи в хирургията предлагат по-добра прецизност, по-добър контрол, по-малко белези, по-кратки срокове на възстановяване, моментен анализ на биопсия и план за лечение – прекрасно! Но с перспектива за съзнателен изкуствен интелект, доминатор, пред който лекарят може да се окаже в слабата позиция…

Същевременно напредъкът в регенеративната медицина привлича все повече адепти на вечната младост. Процесът е революционен, употребяват се части от тялото за регенерация на засегнати от времето или от болести клетки, давайки възможност за реконструкция на здрава тъкан. Тръгнала от пластичната хирургия, регенеративната медицина еволюира с първите опити на липо-аспирацията през 80-те години и извличането на стволови клетки, които имат чудодейната способност да реставрират липсващите функции в различните органи на човешкото тяло.  Паралелно се развиват технологиите за подобряване на цикатризацията и качеството на тъканите чрез плазмата богата на плакети, терапия все още нелегализирана в много европейски страни, но предлагаща ново познание за регенеративните процеси. И големият хит – екзозомите, мощните преносители на биологично активни молекули, които безрисково и ефективно решават проблеми с косата, кожата, стареенето. Терапиите с екзозоми  са в процес на интензивно проучване, с  обещаващи резултати. И това е само началото на регенеративната медицина, в постоянна и бърза еволюция, с ежедневни нови научни открития, с огромна перспектива за бъдещето за нови иновативни и ефикасни терапии.

Естествено, всичко ново в естетичната медицина е плод на скъпи научни открития и нови технологии. Инвеститори не липсват, пазарът е господарят, а световния пазар на красотата е с 50% ръст за последните пет години и  за 2023 година е 16,3 милиарда долара. Професионалистите предвиждат  ръст от минимум 5% до 2027 във всички географски зони, 8% за САЩ, ръст над този на световната икономика с добри обещания за ЕС.  Естетичната медицина се демократизира, вече не е привилегия само на кинозвездите и богатите, оттам и ориентация към по-евтини продукти. Южна Корея  разбива монопола на големите ~американски и ЕС марки с продукти с високо качество и 3-4 пъти по-ниски цени, като същевременно стотици лаборатории работят по нови продукти. За илюстрация: в южнокорейски град, голям колкото Търговище има над 400 фирми и лаборатории, произвеждащи за естетичната медицина. Визират не само китайския пазар, но и европейския с масово присъствие на всички изложения и конгреси.

Водещ остава ботулиновият токсин с пазарен дял от 6,4 милиарда долара и константен 7% ръст, 10% от всички процедури, следван от хиалуроновата киселина и боди-контуринга със сензационния ръст от 35% за 2021 и очакван 12-13% годишен ръст до 2027.

 Медицинската козметика продължава регулярния си ръст от години –  3%,  857 милиона Е,  с ориентация към БИО и натуралната козметика. Това е и пазарната ниша за българските производители – България е износител на билки n 1 на ЕС, един от големите износители на пчелни продукти и държи правата на Лактобацилус Булгарикус – безценни суровини за натуралната козметика, но…суровини от които други правят продукти с висока принадена стойност. Определено в областта на естетичната медицина индустрията ни  не е на нивото на световните тенденции. За практиката питаме специалиста.

Д-р Мария Михайлова, хирург-офталмолог, практикува във Франция и в България естетична медицина и окулопластика от почти 30 години още от практиката й в клиниката във Франция при д-р Кръстинова, чийто асистент е по това време

– В час ли е със световните тенденции естетичната медицина в България, доктор Михайлова? 

–  Д-р Мария Михайлова: В Париж се провеждат големите конгреси, изложения и уърк-шопс по естетична медицина. Идват много български лекари и дистрибутори, убедена съм, че са наясно с новостите. Секторът е със забележителен ръст иновациите се множат и въвеждат в практиката бързо. 

.

  • Какво желае българския пациент? Има ли разлика в критериите за красота в различните европейски страни?

Д-р Мария Михайлова: 

– Що се отнася до естетичните интервенции за корекция на клепачи , които нарушават ( затрудняват) нормалния живот на пациента, разлика няма. Извършвам естетични корекции на пациенти с паднали ( отпуснати)  клепачи или мастни торбички  във Франция и в България-проблемът е един и същ, пациентът иска добра визия. 

С анти-възрастовите процедури нещата са по-различни. Французойките започват по-рано – от 30-35 години, по малко и редовно. Спортуват, внимават с храната, не пушат, пият по чаша-две червено вино. Aнти-ейдж подходът е холистичен, цялостен. Целта е свеж, здрав вид. В България често ми искат всичко и веднага. И  “ видяхте ли журналистката от ТВ Х, искам като нея”. Тенденцията в Източна Европа е да се акцентират устните, в Азия -да приличат на порцеланови кукли. Привърженик съм на  френския подход – естествена красота.  Освен процедурите,  съветвам пациентките как да променят начина си на живот, за да постигнат оптимална визуална и жизнена Младост.

  • Много се говори за теломеразата, терапията за връщане към младостта. Мит ли е или реалност?

Д-р Мария Михайлова:

  • Теломеразата е този естествено присъстващ в тялото ензим, който ще спре стареенето ни и дори ще обърне процеса му. В продължение на петдесет години научният свят изучава активността на теломеразата. Ролята и е  да възстановява теломерите в краищата на хромозомите, чието скъсяване кара клетките да стареят. Борба срещу клетъчна дегенерация и потенциално обратимо стареене? Науката напредва… През октомври 2009 г. Нобеловата награда за медицина беше присъдена на трима американски изследователи за идентифицирането на теломераза, ензим тип обратна транскриптаза, играещ съществена роля във възможността за обръщане на процеса на клетъчно стареене. Без да преувеличаваме, можем да говорим за клетъчно безсмъртие. През целия ни живот, всеки път, когато една клетка се дели, четирите края на клетъчните хромозоми (теломерите), които са нещо като “баркод”, идентифициращ клетката, губят малка част от жизненоважната генетична информация, която съдържат. Причината е, че теломерите през целия ни живот постепенно се износват и скъсяват, причинявайки и ускорявайки стареенето. Въпреки това, тези изследователи са идентифицирали ензима теломераза, способен не само да прекъсне това явление, но и да го направи обратимо, като позволи възстановяването на теломерите и още по-добре, техния растеж.

Функцията на теломерите е да защитават генома от загуба на информация поради скъсяването на хромозомите при всяко клетъчно делене през целия ни живот. Те имат друга защитна функция срещу сливане (от край до край) на краищата на хромозомите в контакт един с друг, избягвайки рекомбинации, които могат да бъдат причинени от методите за възстановяване на ДНК.

Теломерите са истинските биологични часовници на нашето тяло. Техният размер е максимален при раждането, преди всяко следващо клетъчно делене, и намалява малко по малко, година след година.

Опити върху мишки показват, че чрез повторно активиране на теломераза можем да обърнем дегенеративния процес, свързан със стареенето. Ако мишките бъдат генетично модифицирани, за да бъдат напълно лишени от теломераза, те не само умират много млади, но и тези, които оцелеят, страдат от заболявания, свързани със стареенето: диабет, остеопороза, остеоартрит и др.

Чрез лишаване на определени мишки от теломераза, след което повторно активиране на въвеждането на теломераза за един месец, резултатите са невероятни! Това откритие  носи надежда в борбата срещу клетъчната дегенерация на някои заболявания като болестта на Алцхаймер, Паркинсон или свързаната с възрастта макулна дегенерация (AMD).

  • Какви са Вашите съвети за да защитим теломерите си и да живеем по-дълго в добро здраве?
  • Избягвайте или намалете стреса, като предпочитате релаксиращи дейности. Физическата активност има благоприятен ефект върху дължината на теломерите, също и  здравословната и балансирана диета, забравете тютюна и алкохола, за да запазите теломерите и здравето си като цяло.
  • Другият хит е терапията с екзозоми. Какво е това?
  • Продукт на стволовите клетки, съществуват естествено в кръвта  и са активна съставка за процеса на клетъчна регенерация. Екзозомите са нано-везикули, секретирани от различни видове клетки, съдържащи съставки, специфични за тяхната клетка на произход и възпроизвеждащи нейните функции.
  • В козметологията тези екзозоми, получени от човешки, животински или ботанически клетки, се използват заради техните регенеративни свойства, предлагащи обещание по отношение на подмладяване и ревитализация на кожата.
  • Благодарение на способността си да транспортират активни молекули и да стимулират естествените механизми за възстановяване на кожата, екзозомите се превърнаха в основна иновация в грижата против стареене.
  • Сега се обсъждат разпоредбите, регулиращи използването им във Франция.

Регенеративните им способности са в пъти по-големи от всичко приложимо до сега. Те не маскират стареенето, а регенерират- Очакваме революция във  всички области на медицината, не само в естетичната медицина, продукти против оплешивяване и анти-ейджинга, в диагностиката и в терапиите, но все още сме в пред-клинични проучвания.

  • Много обнадеждаващо! Внуците ни ще живеят  по 150 години с вид и жизненост на 30-годишни? Трудно за вярване, но възможно.

А къде е разковничето? Екзозоми и продукти с тях се произвеждат засега от една лаборатория в Южна Корея и една във Франция. Най-ефикасните се извличат от …РОЗА ДАМАСЦЕНА!!!

Оставям  тема за размисъл на предприемачите от Долината на розите!

Мила Александрова

Снимка: Красимира Събева

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here