Едно събитие, свързано с Поднебесната, се състоя в СБЖ, където беше представена книгата на журналиста от Радио Китай за чужбина в Пекин Тодор Радев „Един пояс, един път“, посветена на една мащабна и амбициозна инициатива, чийто стремеж е да реанимира древния Път на коприната, но в един по-модерен и в контекста на ХХІ век свят, същевременно различна от западната глобализационна политика. Книгата се появява на българския книжен пазар благодарение на издателство „Ентропи 1“ и неговия издател Станислава Пекова, която заедно с Петър Красимиров са нейни редактори.
[dropcap style=”flat”]К[/dropcap]итай винаги е будил любопитството и мечтите на хората по широкия свят още от най-дълбока древност. Днес, когато Поднебесната е отворила приятелски врати за всички, които се интересуват от нея, у нас също се пробудиха желанията на политиците и редовите българи да я открият за себе си. А също и за установяване на делови контакти със страната, дала на света барута, хартията, философските учения на Конфуций и Лао Дзъ.Презентацията на книгата на Тодор Радев откри председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова, която припомни, че в началото на ноември в Пекин се състоя учредяването на Международния журналистически форум „Един пояс, едни път“, като един от учредителите е и СБЖ. „Идеята и учредяването ще ни позволи да активизираме и да направим по-чести нашите двустранни контакти с журналистите от Китай – каза Снежана Тодорова. – Наскоро получихме съобщение, че през януари ще ни гостува делегация на журналисти от Китай в рамките на подписания договор за сътрудничество с Общокитайската асоциация на журналистите. Вече 30 години ние си сътрудничим активно с нея, който юбилей отбелязахме тази година.“ Снежана Тодорова приветства издателя на „Ентропи 1“ и главен редактор на сп. „Черно и Бяло“ Станислава Пекова, която представи новата книга на българския журналист, работещ в далечен Китай. За това, какво представлява инициативата „Един пояс, един път“, тя поясни, че най-добра и изчерпателна представа дава книгата на Тодор Радев, която издателството пуска на книжния пазар по предложение на Радио Китай за чужбина. В съвместната работа на китайската електронна медия и сп. „Черно и Бяло“ това е вече петата по ред книга, посветена на Поднебесната.
Приятна изненада за всички, дошли на премиерата, беше видеообръщението на Тодор Радев, който няма възможност да присъства. „Искам да се извиня, че не присъствам сред вас на представянето на моята книга, но в същото време съм изключително радостен и доволен от това, че излизането на подобна книга на български стана възможно, за което искам да благодаря на издателя „Ентропи 1“ в лицето на Станислава Пекова – каза Тодор Радев. – Благодаря на всички, които отделиха от времето си днес за това представяне, пък и на моите български колеги и специално на Рози Евдокимова, без които книгата не би стигнала до хората.
Цялото видео-обръщение на автора:
Представянето на книгата предизвика интереса несамо на български журналисти, но и на китайските, които са акредитирани в България. С голям интерес всеки от тях запрелиства „Един пояс, един път“, за да научи как български журналист оценява инициативата, чийто автор е генералният секретар на Китайската компартия и председател на Китай Си Дзинпин. През 2013 г. той предлага инициативата „Един пояс – един път“, в това число и засилване на обмена в областта на световната журналистика. Според нея тя има за цел да реанимира Пътя на коприната, но в нови и модерни измерения в контекста на ХХІ век.
Интерес за дошлите на премиерата на книгата беше и документалният филм, направен от журналистите Красимир и Станислава Пекови, който разказва за посещението на група български журналисти тази година в Китай и за техните срещи. Според мнозина от гостите лентата е любопитна,защото показва ценната обмяна на информация между българските и китайските журналисти, която едва ли би получил някой, ако посети Поднебесната в качеството си само на турист. А според Миглена Иванова представянето на книгата на Тодор Радев може да бъде ценно и за държавната политика,защото съдържа информация, която никак не е маловажна и същевременно важна за бъдещето на България. Младият колега – фотожурналистът Пламен Трифонов, работещ за NurPhoto Agency, сподели своите впечатления от посещението си в Китай. Той беше включен в групата български журналисти,които тази година посетиха страната. Фотографиите и репортажите, които Пламен е донесъл оттам, са предизвикали интереса на български издания. Освен това той е подготвил и фотоизложба, за която Снежана Тодорова съобщи,че ще бъде представена в пресклуб „Журналист“.
Освен нея, в София ще може да бъде видяна през февруари следващата година и фотоизложбата „Зимен Китай“ на варненския фоторепортер Евелин Пасков.
Не знам защо, но книгата на Тодор Радев „Един пояс, един път“ ме кара да си припомня изреченото от мъдрия Конфуций: „Ще чуя и ще забравя. Ще видя и ще запомня. Ще го направя и ще разбера.“ Някои от присъстващите сигурно чуха за нея, но вероятно ще забравят чутото, други видяха книга и запомниха, че е излязла тя, а най-доброто е тя да бъде прочетена, за да се разбере какво се крие зад инициативата „Един пояс, един път“, разбунила духовете несамо в Азия, но и в Европа и по света.
Очаквайте скоро видеорепортаж от представянето на книгата на 11.12.2017 г.
Розалина Евдокимова
Снимки Иван Василев
СБЖ
[…] в Юннан… (документалният филм може да гледате тук: blackandwhitemag.bg. Накрая в знак на обич и за спомен разменяме малки […]