Хюсеин Джавид, националната гордост на Азербайджан

0

Азербайджанската национална академия на науките (АНАС) и Посолството на Азербайджан в България, в партньорство с Центъра за азербайджански език и култура към Софийски университет „Св. Климент Охридски” и Къщата-музей на Хюсеин Джавид към АНАС в Баку бяха организатори на честването – 135 години от рождението на Хюсеин Джавид, известен азербайджански поет, философ и голям драматург от началото на XX век. Конференцията се проведе на 27.10. 2017 г. в Централния военен клуб, София. Поканените да почетат твореца бяха приветствани от Н. Пр. Наргиз Гурбанова, посланик на Азербайджан у нас. Тя обърна внимание, че азербайджанската литература и нейните течения са оказали голямо значение за развитие и на културата в страната. Н. Пр. съобщи също, че по повод 135-годишнина от рождението на Хусеин Джавид той е представен на българските читатели с две свои книги – „Марал“ и „Шейда“.  Своите поздравления към гостите и присъстващите в залата отправи и зам.-председателят на БАН чл. кор. Васил Николов, който сподели, че поводи като този са уникална възможност за задълбочаване на връзките между двете страни и култури.  Той подчерта, че Хусеин Джавид издига не само нивото на азербайджанската литература, но и той като Достоевски вижда красотата на света в любовта.

За това колко много може да оботатяват познанията на азербайджанския език, за да може българските читатели да открият за себе си поета и драматурга Х. Джавид, говори доц. Ирина Саръиванова, ръководител на катедрата „Тюркология и алтаистика“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Тя не пропусна да сподели, че много студенти с голямо желание изучават езика в Центъра за азербайджански език и култура при най-авторитетната Алма Матер, директор на който е София Шигаева-Митреска, която беше модератор на конференцията.
Х. Джавид е един от основателите на прогресивното движение на Романтизма в съвременната азербайджанска литература. Неговите философски и епични трагедии въвеждат нови тенденции в азербайджанската литература и дават тласък на развитието на националния театър в Азербайджан. Неговата драматургия обхваща универсалните социално-политически и културни въпроси от онова време.

Събитието уважиха акад. Иса Хабиббайли, вицепрезидент на АНАС,директор на Института за литература на Низами Гянджеви и г-жа Гулбаниз Бабаханли, директор на Къщата-музей на Хюсеин Кавад в АНАС като гост-лектори, представящи богатото литературно наследство на драматурга,последвано от представянето на неговите пиеси „Марал” и „Шейда”, преведени на български език.

Хюсеин Джавид е останал в историятя на азербайджанската и на тюркската литература със своите чисти, искрени пориви за свобода и против всякакво потисничество. Затова е наказан от режима на Сталин.Умира през 1941г. След осем години в лагерите на ГУЛаг.Стремежът му да просвещава и да проповядва добруване на тюркските народи не се приема добре от съветската власт, но в същността си пантюркизмът е миролюбива идея. За него Гайдар Алиев казва: „Цялото творчество на Хюсеин Джавид призовава азербайджанския народ към свобода, независимост. Той винаги е живял с волята си, останал е верен на волята си, на народа си, той е човек, обичал и служил на народа си безгранично.”

Не са много азербайджанските литертурни произведения, преведени на български. Но никога не е късно.. Първата крачка е направена през 2012г., когато на български е издадена пиесата „Шейда” на Х. Джавид, а през 2017г. Излиза и българският превод на трагедията „Марал”. Студентките, Айсун Кабак и Венета Георгиева прочетоха откъси на български от тези преводи, а след това и на азербайджански.

Срещата приключи с коктейл и неформални разговори между стари и нови приятели на Азербайджан.

Станислава Пекова
Снимки Красимир Петков

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here