Годишни награди на СБЖ 2015-2016

0

В Софийската градска художествена галерия се състоя церемонията по връчването на годишните награди на СБЖ

[dropcap style=”flat”]Ж[/dropcap]урналистите са хора, които са си сбъркали занаята, е казал канцлерът Ото фон Бисмарк. Но случилото се в Софийската градска галерия напълно опроверга неговите думи, защото журналистите, които бяха отличени с годишните награди на СБЖ, доказват точно обратното – че са хора, които си разбират от занаята. И най-важното, че го обичат.

sbj-2016-1366x768

Стана традиция около 1 ноември – Деня на народните будители, Съюзът на българските журналисти да връчва своите високи отличия на най-добрите в гилдията през изминалите 12 месеца от календара.  Залата на галерията сред прекрасни творби на изобразителното изкуство се оказа тясна да побере дошлите на празника на българските медии, а в качеството си на „тамада“ на церемонията бе талантливият поет с китара и изявен публицист Ивайло Диманов, който е и член на УС на СБЖ, че и председател на Комисията по професионални и творчески въпроси. „Каква е равносметката до днес? Доналд Тръмп влезе в Белия дом! Мадона стана монахиня, а Робърт де Ниро поиска политическо убежище в България. Настаниха го в бежански лагер, но Севда Шишманова го покани за статист в „Под прикритие“. Цецка Цачева се върна към обичайната си професия, а Анджелина Джоли осинови осиротелия български народ. Така е, когато губи, човек не знае какво печели. И обратното…“ – поднесе своята информация за деня Ивайло Диманов, намеквайки, че дори и на празник журналистът си остава такъв.

С топли и сърдечни думи към майсторите на перото и словото се обърна председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова, според която няма по-голяма награда от тази колеги журналисти да оценят труда на своите колеги.

Всички, които получаваха своите награди, не криеха вълнението си и споделяха, че

това е най-достойното отличие, което получават

Освен за висок професионализъм, на някои от наградените не им липсваше и допълнителен „бонус“, който да засили още повече значението на полученото „Златно перо“ или плакет на Съюза. Така се случи и с кореспондентът на БТА в Силистра Пеню Пенев, който наред със „Златното перо“ в категорията „Кореспондент на централна медия в страната“ получи и адмирации за двойния си юбилей – 30 години работа в БТА и 65-годишнината си. Освен присъстващите в залата, на неговата награда се радваха и негови близки, вероятно син и внук. Личеше си още отсега, че у малчугана тече кръв на журналист, защото той с професионално око следеше случващото се в Софийската градска галерия.

И тук е мястото да кажем, че на празника освен колеги, навъртели солиден стаж в журналистиката, в Софийската градска галерия се бяха събрали и млади колеги, които макар и с по-малко години, вече са доказали своя професионализъм. И че София не е центъра на Вселената пък доказваха наградите, грабнати от колеги от различни кътчета на страната, чиито материали, репортажи, статии са предизвикали обществен интерес. Такава беше и Агнес Манова, чиято рубрика „Един от нас“ в Радио Благоевград събира стотици слушатели и е любима на мнозина. Според прясната носителка на „Златно перо“ това отличие не е само нейно лично, а и на радио Благоевград, което винаги е близо до хората, които, както каза тя, е грозно да наричаме „с увреждания“. Агнес вече години наред им вдъхва вяра, че са част от нас и не са забравени.

Особено вълнение настана, когато Ивайло Диманов припомни притчата за алпинистите, срещнали в подножието на Еверест стар хималайски мъдрец, който плачел. „Защо плачеш, попитали го те. От щастие, отвърнал старецът. Вижте каква прекрасна гледка! Обърнали поглед алпинистите и онемели от възторг. Те обърсали лицето на мъдреца, но той отново заронил сълзи. Защо пак плачеш, нали си щастлив, попитали алпинистите. А той им отвърнал: Плача, защото нямам фотоапарат да съхраня тази красота на света!“ Та какъв по-прекрасен преход към

онези, които със своите камери наистина пишат историята

на света, че и на нашата страна, каквито са представителите на фотожурналистиката. В тази категория получиха своята достойна награда Петър Петров Кръстев от БТА, който, връщайки се към притчата за мъдреца, призова всички да сме мъдри в работата си и живота. И друг негов колега беше отличен със „Златно перо“, но за съжаление посмъртно – Борислав Николов, който си отиде ненавременно. Неговият син пое наградата от ръцете на Снежана Тодорова и каза, че сигурно баща му е щастлив, че не е забравен. И тук му е мястото да спомена, че сред наградените имаше и още един колега, който не дойде на празника и това е журналистът от БНТ Димитър Цонев, който също си тръгна от нас без време. Неговия син Димитър прие наградата на татко си и заяви, че като председател на основаната фондация на името на журналиста, ще направи всичко възможно българските млади журналисти да имат своето достойно място. „Изключителна чест е да съм тук и се чувствам смирен. Наградата показва, че когато човек твори, винаги ще бъде признат. Сигурно баща ми, ако гледа отнякъде, би ми казал да следвам неговия пример, Дори и да не тръгна по пътя му на журналист, да създавам качествени неща, да се старая да не се срамувам от това, което правя, и да съм позитивен във всичко – каза за сайта на СБЖ Димитър Цонев – младши. – Мисля, че това би ми казал. А с фондацията, която учредихме, ще направим всичко възможно да сме в подкрепа на българската журналистика, най-вече в публицистиката. Идеята ни е да връчваме журналистически награди с конкурси за млади журналисти и да организираме лекции и курсове за желаещите да поемат по този път или за тези, които искат да се усъвършенстват в професията. Тепърва ще решаваме къде да се концентрираме, но всичко ще бъде в посока името на баща ми да остане.“

Но не всичко е политика, пък било тя и социална, и не само в чистия й вид, Все повече и по-често вече започва да се говори за култура и образование. А какво по-голямо доказателство за това, че

духовността не е избягала от хората днес,

са и многобройните слушатели на предаването „Арт ефир“ по програма „Христо Ботев“ на БНР, стана ясно, когато неговият екип пое в ръцете си наградата на СБЖ. Или както Ивайло Диманов нарече БНР – „обетованата земя на стойностното изкуство“. „Няма културно събитие по света и у нас, което да е убягнало от професионалния поглед на Александър Михайлов, Валентина Михайлова, Дарина Маринова, Димитрина Кюркчиева, Невена Праматарова, Рада Стойкова, Радослав Чичев, Силвия Чолева и Яна Пункина» – каза той. А шефът на екипа Валя Михайлова пък заяви, че тя и нейните колеги от „Арт ефир-а“ вече 25 лета „насаждат култура“, цитирайки думите на руския акад. Сергей Капица. И вече се виждат плодовете на упорития труд на радиожурналистите, захванали се с тази нелека задача – все повече хора говорят за изкуство и култура, а не за чалга и битовизми. Естествено, че без радио не можем, но не можем вече и без телевизия, което показват и имената на вече утвърдилите се колеги в този вид електронна медия. С предизвикателство Ивайло Диманов подсказа, че журналисти, трудещи се пред камерата, също са набелязани с награди. „Попитали Доналд Тръмп – каза Диманов, – за какво мечтае. Отговорът: „Да гостувам в „120 минути“ даде ясния отговор, че Светослав Иванов, водещ на това много гледано и чакано винаги с нетърпение предаване на bTV, е новият носител на „Златно перо“. Винаги верният на своя изискан и оригинален изказ Светльо припомни, че ако преди няколко години думата „селфи „ да е била дума на годината, то днес тя е „истина“, което е много важно за всички нас, защото в истината няма емоции, но тя хвърля хората в емоции. И предаването „Отблизо с Мира“ на БНТ с водеща Мира Добрева беше отличено със специалната награда на СБЖ. Тя сподели, че за нея са много важни човешката душа и емоциите, както и това да не газим с кални ботуши в душите на хората. „С това „Златно перо“ мисля да продължа да пиша и занапред – каза при получаване на наградата си Веселин Тошков. – Тази награда е много ценна за мен!“ Той беше отличен в категорията „ Чуждестранни кореспонденти“. Той се труди за авторитетната агенция Асошиейтед прес. А в категорията „Книги“ журналистът

Васил Попов получи плакета на СБЖ за книгата си ,,МИСИЯ БЕЗ КРАЙ. С Кирил и Методий на път“

Силно развълнуван, той призова никога да не забравяме посланията на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, които са намерили място и в неговата творба, проследяваща пътя на паметника на създателите на славянското писмо и четмо, който България подари на град Мурманск. Именно този ценен дар сложи началото на празнуването на святото дело на просветителите и днешни покровители на Европа.

А чаровницата Биляна Гавазова от bTV беше отличена в категорията „Млад журналист“ за честната и обективна журналистика, воюваща за истината, която тя прави. „Тази година СБЖ реши да даде и няколко допълнителни награди – съобщи новината Ивайло Диманов. – Специално отличие получава германският журналист Томас Фрам за книгата си „Двете половини на ореха“. В анотацията на издателство „Рива“ четем: „Възможно ли е един германец да разбере България и българите, след като е живял повече от 15 години сред тях и чувства страната като своя втора родина? Ще помогне ли погледът на един германец на българите да познаят себе си по-добре?“ Вероятно е така, защото „Двете половини на ореха“ предизвикаха голям интерес не само в Германия, но и сред българските читатели. Отличието получи представител на издателството с обещанието, че ще я предаде на нейния носител, от който беше получено специално писмо. И друг чужд автор получи наградата на СБЖ – македонският журналист Ненад Живановски за книгата си „Езикът на омразата“, в която авторът съпоставя езика на омразата и свободата на словото. „Изследвайки над 600 публикации в македонските медии, Ненад Живановски търси в тях присъствието или отсъствието на език на омразата по отношение на България“ – така Ивайло Диманов представи наградения автор, който бе представен като журналист с богат опит, работил за европейски и македонски медии, изследващ конфликтите, медийния дискурс и геополитиката на Балканите. От името на журналиста поздравително писмо прочете проф. Минка Златева. „Тази награда е най-важната в живота ми, защото е първата и защото показва, че най-напред трябва да завладееш света, за да те признаят в твоето село“ – е написал Ненад Живановски.

Тазгодишният носител на наградата

„Йосиф Хербст“ – най-високото отличие в българската журналистика, е проф. Колю Колев

„Тя му бе присъдена за цялостна дейност и особени заслуги към българската журналистика, за удивителното му творческо дълголетие, в чието подножие всички ние бихме искали да му пожелаем „На многая лета, Маестро!“ – развълнувано обяви Ивайло Диманов. „Радвам се на това тържество, посветено на българската журналистика, която пише българската история – каза за сайта на СБЖ проф. Колю Колев. – Тя е на името на Йосиф Хербст, пред чието творчество се прекланям. Той е работил в много по-тежки условия и е създал нетленни произведения, останали като част от историята на българската журналистика.“

Празникът нямаше да бъде пълен, ако не бяха и тези, които доставиха истинска наслада и вълнение със своите изпълнения. Удоволствие бяха изпълненията на гайда на 21-годишната Николая Никова от родопското село Момчиловци, солистка на прочутия ансамбъл „100 каба гайди“. Николая е първата победителка в конкурса „Мис Родопи“ и е вече посланик на българската култура по света. Красавицата успя да накара цялата зала да настръхне от нейните изпълнения на красивите родопски ритми. И друг един млад музикант успя да влезе в душите на присъстващите и това е 13-годишният виртуоз на цигулката Петър Владимиров.

А ето колегите, на които казваме „Честито!“ и желаем – На многая лета и още много отличия и занапред!

[box title=”Отличените:“]
  • Награда „Йосиф Хербст“ за цялостен принос
    Проф. Колю Колев
  • Награда за електронни медии – радио
    Предаването ,,АРТЕФИР“ – програма ,,Христо Ботев“, БНР, (25-годишнина)
  • Награда за електронни медии – телевизия
    Светослав Иванов, БТВ – ,,Златно перо“ на СБЖ
    Предаването ,,Отблизо с Мира“, БНТ – Плакет на СБЖ
    Цветелина Атанасова – за документалния филм ,,Мисия Антарктида“, БНТ – Специална награда и ,,Златно перо“ на СБЖ
    Димитър Цонев (посмъртно) – ,,Златно перо“ на СБЖ
  • Награда за печат
    Анжела Димчева – ,,Златно перо“ на СБЖ
    Сп. ,,Музикални хоризонти“ – Специална награда и Плакет на СБЖ
  • Награда за фотожурналистика
    Петър Петров Кръстев – ,,Златно перо“ на СБЖ
    Борислав Николов (посмъртно) – Специална награда и ,,Златно перо“ на СБЖ
  • Награда за графичен дизайн и операторско майсторство
    Георги Ангелов, БНТ – ,,Златно перо“ на СБЖ
  • Награда за чуждестранен кореспондент за активно, добронамерено и значимо отразяване на събитията/процесите в България
    Веселин Тошков, кореспондент на ,,Асошиейтед прес“ – ,,Златно перо на СБЖ“
  • Награда за книга – документалистика, публицистика, научни изследвания в областта на журналистиката и медиите 
    Васил Попов – ,,МИСИЯ БЕЗ КРАЙ. С Кирил и Методий на път“ – Плакет на СБЖ
    Томас Фрам – германски журналист, за книгата му, посветена на България, ,,Двете половини на ореха“ – Специална награда и Плакет на СБЖ
    Ненад Живановски – за книгата ,,Езикът на омразата“ – Специална награда и Плакет на СБЖ
  • Награда за кореспондент на централна медия в страната
    Пеню Пенев – кореспондент на БТА в Силистра (30 години в БТА, 65-годишнина) – Специална награда и ,,Златно перо“ на СБЖ
  • Награда за журналистически материал в регионална медия, предизвикал широк обществен интерес
    Агнес Манова – за рубриката ,,Един от нас“ в Радио Благоевград – ,,Златно перо“ на СБЖ
    Инициативи за децата на в. ,,Нова добруджанска трибуна“, Добрич – Специална награда и Плакет на СБЖ
  • Награда за журналистически електронен сайт
    Електронна библиотека на сп. ,,Медиите на 21-ви век“ – Плакет на СБЖ
    ,,Европа и светът“ – сайт за култура, изкуство, образование, наука и обмяна на ценности в Европа и по света – ,,Златно перо“ на СБЖ
  • Награда за млад журналист до 35 г.
    Биляна Гавазова, БТВ – ,,Златно перо“ на СБЖ[/box]

Розалина Евдокимова,
снимки Мари Къналян

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here