Млада и зряла, мъдра и винаги нова – ти идваш всяка есен със своето богато плодородие – моята, нашата любима Киномания!
[dropcap style=”flat”]Д[/dropcap]а, моя и на всички, които някога гледахме първата СВЕТОВНА КИНОПАНОРАМА. Разлиствам с трепет програмата за предстоящия щастлив форум и виждам всички филми, чакани с копнеж, превърнали се в обичани незабравими преживявания, скътани в паметтта на сърцето…Някои си спомнят началото, първите стъпки през 1987 година – вълнения, радост, жажда за различно, хубаво, стойностно кино. Не мога да забравя два френски шедьовъра от това време на големите класици: Анес Варда – “Без покрив и без закон” и на любимия ми режисьор Луи Мал – “Сбогом,момчета”. Ще намерите тези заглавия в репертоара на НДК от 7-и ноември и в кино „Одеон” – през целия месец, посветен на Нейно величество – рожденицата Киномания! Съвсем естествено е родината на киното, Франция, следовниците на Братя Люмиер, да присъстват осезателно толкова години на екрана на Киномания. Защото този празник на духа, очите и душата се организира от НДК с неоценимата помощ и съдействие на партньори-единомишленици, сред които на видно място Френският културен институт. Затова започвам с шестия Фестивал на френското кино- цели десет филма в рамките на Киномания.
Тази година три от заглавията са посветени на знакови творци и артисти, оставили името си в историята. Такава лента е „Сезан и Емил Зола“, разказваща за бурния и вълнуващ живот на двамата младежи и сложната, противоречива и силна връзка между тях, когато Емил Зола става известен художник, а Пол Сезан все още е пренебрегнат от публиката. Режисьор и сценарист на филма е Даниел Томпсън, а в главните роли са Гийом Гайен, Гийом Кане и Сабин Азема.
„Господин Шоколад“ на режисьора Рошди Зем пък е посветен на клоуна, носещ същото прозвище, който е първият черен цирков артист във Франция, достигнал огромна популярност в края на XIX в. Впечатляващ филм изпълнен със забавни клоунади и зашеметяващи декори. С участието на Омар Си и Джеймс Тиере.
Третият филм за живота на ярка звезда в изкуството е „Танцьорката“, разказващ за една от законодателките на модерния балет – Лои Фулър. С оригиналните си танци тя завладява Париж, а после и целия свят. Френската певица Соко играе Фулър в партньорство с Гаспар Юлиел и Лили-Роуз Деп – дъщерята на Ванеса Паради и Джони Деп, която се изявява като нейната ученичка и бъдеща съперница – Айсидора Дънкан. Режисьор е Стефани ди Джусто.
На друга голяма личност, този път на велик океански изследовател и пътешественик, е посветен филма „Одисеята на Жак-Ив Кусто“. Една от основните нишки на филма са отношенията със сина му, който иска да тръгне по неговите стъпки, но има различни възгледи. Филмът е на режисьора Жером Сал, а в ролите са Ламбер Уилсън, Одри Тоту и Пиер Ниней.
Селекцията от френски филми включва и две продукции, свързани с темата за смъртта и приемането ѝ.
В „Това е само краят на света“ Луи е хронично болен писател, който се връща при семейството си след дълго отсъствие, за да им каже, че умира. Режисьор, сценарист и монтажист е Ксавие Долан, който адаптира пиеса на Жан-Люк Лагарс, признат за един от най-значимите модерни френски драматурзи след смъртта си. Сниман почти изцяло в близки планове, филмът стига до душата на героите, разкривайки всички потиснати чувства, но и дълбоката любов помежду им. Филмът взе голямата награда на фестивала в Кан, а сложните образи са изиграни от Гаспар Юлиел, Натали Бай, Марион Котийар, Венсан Касел и Леа Сейду.
Деликатният „Последният урок“ е за 92-годишната Мадлен, която е решила да избере датата и условията на своята смърт. Съобщението за избора й поражда конфликти сред близките й и единствено дъщеря й уважава решението на майка си и успява да сподели пълноценно с нея последните й мигове. Режисьор на филма е Паскал Пузаду, участват Сандрин Бонер, Март Вилялонга и др.
Не по-малко запленяващи са останалите френски заглавия от програмата като поетичният епос за природата и деликатната хармония в съжителството на животни и хора „Сезоните“, създаден от Жак Перен и Жак Клюзо, както и забавният и витален „Сент Амур“, разказващ за баща и син, тръгнали на винен тур, в който освен прекрасни вина, вкусват и от сладостите на любовта. Жерар Депардийо, Беноа Поелворд, Венсан Лакост и Селин Салет се превъплъщават в ролите, а режисьори са Беноа Делепин и Гюстав Керверн.
В „Тихият залив“ зрителите на Киномания ще могат да открият комедийния талант на обичани актьори като Жюлиет Бинош и Валерия Бруни Тедески. Режисьорът Брюно Дюмон рисува многопластов портрет на човешката природа и го насища с ексцентрични персонажи. Филмът е от конкурсната програма на Кан.
Не е за пропускане и „Зимна песен“ на режисьора и сценарист Отар Йоселиани, който брилянтното противопоставя различни епохи, показани с характерния му ироничен поглед, съчетан с комичен усет. Обществото и порядките му се осмиват с един поглед, разбулващ всички противоречия в системата. Участват: Рюфюс, Амиран Амираначвили, Пиер Етекс, Матиас Юнг, Тони Гатлиф, Матийо Амалрик.
Алмодовар, Скорсезе, Алън и Гибсън с най-новите си филми на Киномания
Най-новите филми на едни от титаните в киното ще омайват зрителите на Киномания по време на юбилейното издание тази година.
Една от големите новини на фестивала е договарянето на последния филм на Мартин Скорсезе – „Мълчание”, чиято официална световна премиера ще се състои на 23 декември, а първата прожекция в България ще е на 14 януари от 19:00 часа в зала 1 на НДК.
„Мълчание” залага на Лиъм Нийсън в главната роля, участват още Андрю Гарфийлд, Адам Драйвър, Кийрън Хайндс, Таданобу Асано, Шин’я Цукамото. Йезуитският свещеник Родригес (Андрю Гарфийлд) научава, че неговият ментор (Лиъм Нийсън), който трябва да посвещава японците в християнството, е обърнал гръб на църквата. Родригес заминава за Япония, за да намери отклонилия се от правия път свещеник. Религиозната тема не е нова за Скорсезе, който е режисьор и на емблематичния „Последното изкушение на Христос” (номиниран за „Оскар” за режисура), както и на „Кундун” (с 4 номинации за „Оскар”), които ще бъдат показани в рамките на Киномания, също през януари, по повод премиерата на „Мълчание”.
В програмата на 30-ото издание на фестивала е и последния филм на отдавна доказалият се и като актьор, и като режисьор Мел Гибсън.
„Възражение по съвест” разказва за военния лекар Дезмънд Дос, който отказва да носи оръжие и да убива. Филмът е създаден по действителни събития и пресъздава най-кървавите сражения във Втората световна война – битката при Окинава, където Дос спасява 75 души. Така той става първият в американската история отказал се по съвест военен, отличен с медал за воинска храброст. Самият Гибсън споделя, че е искал да отдаде почит на истински герой, какъвто е Дос, на фона на всички измислени супергерои, с които напоследък киното ни залива. Главните роли във филма са поверени на: Андрю Гарфийлд, Сам Уортингтън, Тереза Палмър, Хюго Уийвинг и др.
Прожекцията e в зала 1 е на 23 ноември от 19:00 часа.
Новото произведение на един от майсторите на дълбоко интимните, деликатни и въздействащи истории – Педро Алмодовар, също е в програмата на Киномания. „Хулиета” (от конкурсната програма на Кан) е за борбата на една майка да оцелее сред несигурността относно съдбата на дъщеря си. В ролите са Ема Суарес, Адриана Угарте и Инма Куеста. Това е 20-ят филм на Алмодовар и е създаден по текстове от изящния сборник „Бягство” на канадската нобелистка Алис Мънро. Филмът гледаме в НДК на 22 ноември от 19:00 часа в зала 1.
По традиция Киномания ще покаже и най-новото на неповторимия Уди Алън на 26 ноември от 19:00 часа в зала 1. „Café Society” е за трансформацията на Джеси Айзънбърг от невротичен дребен чиновник в общителен бохем, чрез която Алън разказва завладяваща носталгична история за отхвърлена любов с всички свои обичани похвати: чудесна музика от епохата, перфектен диалог и неподражаеми персонажи. За обстановката допринася и работата на големия оператор Виторио Стораро, който майсторски пресъздава епохата на златната ера на Холивуд и апогея на нюйоркската мафия през 30-те години.
Две престижни награди от романтичната Венеция. „Хищници в мрака” пристига с Голямата награда на журито на Венецианския фестивал- „Сребърен лъв”. Това е едно от най- значимите заглавия на годината с участието на Ейми Адамс, Джейк Джиленхол и Майкъл Шанън. Спечелена награда в основния конкурс- и в репертора на Киномания’ 2016. Режисьор на продукцията е Том Форд. Лентата е адаптация по книгата на Остин Райт “Tony and Susan”, публикувана през 1993 г.. Напрегнатият трилър разказва за собственичка на арт галерия, която получава ръкопис от бивщия си съпруг- роман, изпълнен с насилие, който е посветен на самата нея. Фолмът изследва границата между любовта и жестокостта, между отмъщението и изкуплението.
Ема Стоун грабна приза за най-добра женска роля за играта ѝ в мюзикъла „Страната Ла-ла-ла“
Ема Стоун спечели купа „Волпи“ на венецианския кинофестивал за най-добра актриса заради участието си в мюзикъла “Страната Ла-ла-ла” („LA LA LAND”) на режисьора Деймиън Шазел. Филмът имаше привилегията да открие киносъбитието в италианския град, а самата награда носи името на създателя на фестивала.”Страната Ла-ла-ла” е сред основните акценти в музикалната програма на КИНОМАНИЯ 2016. Филмът отдавна е спряган за един от основните претенденти за „Оскар”, а в главните роли, освен Ема Стоун е и Райън Гослинг. Мюзикълът получи възторжени отзиви в големите световни медии, които го определят като „забележителен”, „чиста филмова магия” и „филм, в който всичко, което можеш да направиш е да потънеш в прегръдките му”. Сюжетът е семпъл, реалистичен, забавен и ироничен едновременно, но и вдъхновяващ. Историята е за Миа (Стоун) – начинаеща актриса и Себастиян (Гослинг) – всеотдаен джаз музикант, които се влюбват един в друг в град, където мечтите се разбиват на парчета. Заглавието на филма е разговорното име на Лос Анджелис и същевременно е ефемизъм за състояние, когато човек е без връзка с реалността.
Киномания ще започне на 17 ноември и ще продължи до 1 декември, а преди това, вече отбелязах – спомени за първата световна кинопанорама от 7 ноември в НДК и кино „Одеон”! Тазгодишното издание отбелязва своя 30- годишен юбилей с изключителна селекция от филми, режисьори и актьори; и разбира се, много изненади за вярната публика. В афиша са включени премиери на едни от най0силните и стойностни филми от световното кино, излезли през последните две години, които не са показвани в България. По традиция всяка година се представят наградените ленти от престижни международни фестивали в Берлин, Кан, Венеция и д0р. Събитието е част от Културния календар на Столична община.
Мариана Енева