Седмица на китайската култура 2018

0

Мода, кино, музика, изложба и специалитети по време на Седмицата на китайската култура

В деня на празника „Средата на есента” 24 септември, според лунния календар, Китайският културен център открива Седмицата на китайската култура.  „Това е само началото на предвидените през есенно-зимния сезон инициативи на културната институция в София”, казва директорът  г-н Ту Сюесон. Той подчертава, че акцентът през този сезон ще бъде поставен върху съвременните и традиционни културни ценности на гр. Нинбо – Джъдзян. (Нинбо е град с централизирано управление – директно от централното ръководство на Китай, поради неговата важност като един от 7-те най-големи градове, наред с Шанхай, Тиендзин, Пекин. Нинбо е пристанищен град, много добре развит икономически и културно. Той е седалище на много известни артистични трупи, които изнасят представления навсякъде в Китай. Именно с икономическите си ресурси и културния си опит Нинбо допринеся за развитието на китайския културен център в София.)

ИБ: Г-н Ту, бихте ли за предвидените културни прояви по време на Седмицата от 24 до 30 септември?

ТС: Идеята ни е да запознаем българската общественост с част от съвременното китайско изкуство и култура. За целта ще пристигне и специална делегация  от високопоставени представители на Общината на гр. Нинбо, благодарение на която са организирани всички събития по време  на Седмицата. Официалното откриване  ще се случи  в 19:00 часа на 24 септември в сградата на Китайския културен център. Няколко са посоките, които ще привлекат вниманието на българската общественост по време на Седмицата:

  •  Китайската киноиндустрия” – прожектиране на игрални и документални  филми, произведени в най-големия китайски киноцентър в гр. Нинбо. Филмите ще могат да се видят  на сцената на Лятното кино в Борисовата градина и ще бъдат предшествани от музикални изпълнения на български джаз-формации. Посетителите ще могат да се насладят и на характерни за китайската кухня специалитети, които се приготвят по случай празника „Средата на есента”. В продължение на три  поредни вечери – 26, 27 и 28 септември на сцената на Лятно кино – Борисовата градина, ще бъдат представени два игрални /със субтитри/ и един анимационен филм /дублиран/. А в кино „Одеон” на 25 септември ще бъдат представени 5 късометражни китайски филма и два български.
  • Модата в Далечния Изток” , „Ролята на жената в китайската култура” – това е друго събитие по време на Седмицата. На 24 септември от 15 ч. в Китайския културен център ще бъде представена  лекция и дефиле с демонстрация на модели, изработени от сръчните ръце на  дизайнера   Шантел Гон, която е  създала собствена марка, многократно награждавана за най-добър дизайнер.  Ще има и демонстрация на дрехи върху манекенки.
  •  Изложбата „Просперитетът на пътя на коприната – новите проекции на  древното познание”  ще  демонстрира някои от най-характерните занаяти, свързани с китайската култура – рисунки върху дърво и порцелан,  бродерия, дърворезба и модели, изработени от най-известните занаятчии  на гр.  Нинбо. Изложбата ще може да се види в сградата на Китайския културен център  по време ня цялата Седмица – от 24 до 30 септември.

В последния ден на  Седмицата на китайската култура – на 30 септември, като  класически апотеоз на всички тези  събития, зала „България” ще бъде домакин на  концерта на  Симфоничния оркестър на гр. Нинбо и на Софийската филхармония, под диригентството на китайски и български диригенти.

Като едно от съпътстващите събития по време на Седмицата на китайската култура ще се проведе и курс по рисуване върху порцелан, който включва три цикъла: рисунки върху вази, върху чаши и върху чинии, в който всеки може да се включи –  между 25 – 30 септември, в Китайския културен център и ще се води от известна китайска художничка – майстор по рисуването върху порцелан.

Може ли да разберем предварително повече  за изложбата, която ще бъде поставена в центъра и която ще може да се види през цялата седмица?

Изложбата ще покаже преди всичко собствената уникална култура на седем-хилядната история на гр. Нинбо-Джъдзян, която изключително много допринася за благополучието на „Пътя на коприната” Тя ще бъде разделена на няколко основни части: бродерии със златни и сребърни нишки, изрисувани със златни бои цветни съдове, дървена мозайка със златни нишки и дърворезба с орнаменти. Тези три занаята са сред най-представителните занаятчийски изкуства на Нинбо, най-вече са значимо въплъщение на изключителната традиционна китайска култура. Те са част от националния списък на нематериалното културно наследство. От древността те често се възприемат като “китайски подарък”, който дава на държавите по света приятелство и представителност на китайската цивилизация. Трите занаята се посрещат с адмирации от различните народи по света. Надяваме се, че върху картата на инициативата “Един пояс, един път”, която Китай инициира, ще се разкрие един още по-прекрасен проспериращ път на коприната.

Г-н Ту, защо  акцентът на Седмицата на китайската култура  е поставен върху творци на изкуството от гр. Нинбо-Джъдзян?

Важно е да отбележим, че Културният център в София е изграден с помощта на местното правителство на  Нинбо и китайското министерство на културата. Защо за България е избран град Нинбо? Причината е, че този град има опит в работата с държави от Централна и Източна Европа. Затова от Нинбо поискаха да помогнат за създаването на такъв център в София.

Бих искал да подчертая, че настоящата Седмица на китайската култура е съвместна инициатива на Столична община и Общината на Нинбо, за което изказвам най-сърдечните си благодарности. Надявам се жителите и гостите на София  да изпитат душевна наслада и да преоткрият не само историята и традициите, но и развитието на китайската култура и изкуство в съвременността, подчертава в края на разговора г-н Ту Сюесон.

Ивета Балевска

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here