Монахът Паисий беше написал, че народ без история не е народ. От няколко дни по повод 140-годишнината от Освобождението на България вече е факт и специален сайт, на който ще намират място всички събития, свързани със съдбовното историческо събитие. Той ще е част от раклата на историческата памет, в която ще бъдат кътани парченца от славната ни история, свързана с извоюването на дългожадуваната свобода и утвърждаването на българската държавност. Акаунтът е www.pomnim.bg и на неговата страница всеки може да открие интересни публикации, свързани с Руско-турската война 1877-1878 и освобождението на страната ни.
За това какво представлява новият медиен продукт и какво да очакваме от него и колегите, които работят там, споделя за сайта на СБЖ журналистката Олга Гурска от екипа на www.pomnim.bg
Какво ще е посланието на сайта, посветен на 140-годишнината от Освобождението на България, Олга?
Посланието е ясно дори само от името на домейна – www.pomnim.bg. Паметта за това кой народ остави костите си по бойните полета на Шипка и Плевен не трябва да се замита с политкоректността на днешния ден. Историята е такава, каквато е. Тя има своите човешко и фактологическо измерение. Българският и руският народ заедно са отстоявали правото на независимост и да се възроди държавата България.
Какво може да бъде намерено на www.pomnim.bg, освен информация за честванията на годишнината у нас и в Русия?
Честванията на годишнината са в основата на сайта. Освен него създадохме и страница във Facebook на адрес www.fb.com/pomnim.bg, където ще публикуваме интересна информация, свързана със събитията преди 140 години – спомени на участници във военните действия, на техни роднини, както и всичко свързано с темата. Ще се опитаме да съберем всичко на едно място, за да се съхрани във времето. Своеобразен каталог на онлайн информация по темата.
Възможно ли е един сайт, създаден по повод, да остане след събитието история и да се утвърди като електронна медия?
Всеки сайт е един вид електронна медия, но ако в случая подразбирате развитието му като информационен портал, който да наподобява новинарските медии, то едва ли. Това е по-скоро проект с ясно зададена рамка, свързана с определен период от историята ни, и в най-добрия случай би могъл да продължи да съществува като тематично електронно издание независимо от юбилея. Всъщност бихме се радвали, ако това се случи, защото това би означавало, че е имало интерес и сайтът е бил посещаван и четен от голяма аудитория.
Колко души поддържате сайта?
За момента сме четири човека – двама журналисти и двама дизайнера. Екипът ни е малък, но добре подготвен и вярваме, че ще направим нещо смислено.
Разговора води Розалина Евдокимова