Шао Бинфан: Бихме се радвали ако български журналисти гостуват на нашия вестник

0

Делегация, водена от президента на китайското законодателно издание „Правен ежедневник”, който е част от медийната компания „Икономик дейли” се срещна с председателя на СБЖ Снежана Тодорова

Създаден преди 38 години, ежедневникът публикува разнообразни материали, анализи и коментари, като акцентът е върху законодателните инициативи в областта на медиите, предложенията за промени в нормативните документи и  тяхното прилагане след окончателното им приемане. Това обясни президентът на изданието Шао Бинфан по време на срещата. Той отправи специални благодарности към председателя на УС на СБЖ Снежана Тодорова за изключително доброто партньорство, което българския журналистически съюз има със своите китайски колеги. „Като член на Асоциацията на китайските журналисти” в. „Правен ежедневник” би искал да установи по-близки отношения и по-ефективно сътрудничество със свои български колеги,” подчерта той и разказа някои подробности за изданието.

В него работят около 600 журналисти, като повечето от тях имат и свои блогове. Освен в Китай, вестникът има кореспонденти в шест европейски държави. В момента ръководството на ежедневника поставя акцент върху он-лайн изданията на медията, като в скоро време предстои  уеб-сайта да се превежда и на английски език. Вестникът се нарежда на едно от първите места в класацията на 17-те най-големи издания в Китай. Интересът към него е голям, тъй като той отделя подобаващо място на международните въпроси, на законодателствата в страните членки на ЕС, в начина на изработването и приемането на нормативните уредби, и особено на тяхното спазване и прилагане, подчерта президентът на медията.  Много подробно се отразяват и всички промени в медийните законодателства  в европейските страни, като  те редовно се публикуват във вестника. „За Китай е много важна защитата правата на журналистите и прозрачността на медиите,  тъй като това са основните доказателства за степента на развитие на демократичните процеси във всяка  страна”, категоричен е г-н Шао Бинфан.

Ръководеният от него ежедневник отразява не само промените в законодателства, но преди всичко начинът, по който тези промени се прилагат в практиката на изданията. „При нас от особена важност е обратната връзка, обяснява той, тъй като се вслушваме в мненията и желанията на нашите читатели”.

Освен със списване на вестника на хартия и он-лайн издание, ежедневникът организира редовно дискусии по международните въпроси, правни консултации по проблеми, представляващи интерес за обществеността. След тези дискусии най-важните въпроси се представят пред правителството, научаваме още от ръководителя на делегацията.

„8 ноември е празник на китайските журналисти. На този ден Асоциацията на китайските журналисти награждава най-активните и най-обективни журналисти със специални награди“, обяви Шао Бинфан.

От своя страна Снежана Тодорова запозна  гостите  с основните цели и задачи, със структурата на СБЖ и неговата дейност. „Китай е първата страна, с която СБЖ е подписала Договор за сътрудничество в областта на медиите”, каза тя, а в момента съюзът  поддържа международни контакти с повече от 60 държави.

Специално внимание тя отдели и на Наградите на СБЖ за постижения в журналистическата работа, които се тържествено от Съюза на 1 ноември всяка година.

Ивета Балевска

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here