Читалище посрещна 24 май в голямата зала на РКИЦ

0

Годишният концерт на НЧ „Димчо Дебелянов-1960“ събра десетки почитатели на изкуството и духа в РКИЦ, където традиционно намират добър прием и гостоприемство.

Артистичният спектакъл от танци, песни и музика бе посветен на 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, на създателите на кирилицата Светите братя Кирил и Методий.

„Празникът се чества от всички славянски народи – руснаци, сърби, черногорци, украинци, белоруси, близо 200 милиона души по света“, се каза в словото. „Този ден е свидетелство за жаждата на българина за просвета и наука, за национално самоопределение и бързо икономическо и културно възмогване.

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на всеучилищния химн „Върви, народе възродени“, а Панайот Пипков създава музиката към него на 11 май 1900г. 24 май е празник, какъвто нямат другите народи по света – празник на писмеността, просветата, културата. Празник на духовното извисяване, на стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и културата. Делото на Кирил и Методий бива продължено от техните ученици Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава, които, идвайки в България, намират подкрепа за своето дело от българския цар Борис I.

Присъстващите приеха специалните поздравления от председателят на НЧ „Д.Дебелянов“ доц. д-р Иван Митев, от СБЖ Снежана Тодорова, от СБП, от главния редактор на сп. „Черно и Бяло“ Станислава Пекова, от културни дейци и народни представители, преподаватели и читалищни дейци! Водещата благодари на ръководството на РКИЦ за тяхната всеотдайност към изкуствата и за дългогодишното приятелство.

В началото на концерта ТС „Класик“ с  балетен педагог Славея Стойчева представи „Пицикато“ по музика на Лудвиг Минкус. Младите таланти изненадаха публиката с възторжен танц „Канон Д“ и заслужиха бурните аплодисменти. С много страст и старание младите пианисти Ани Тричкова и Йоана Чакърова изпълниха пиеси от Моцарт, Шостакович и Борткиевич. Празничното настроение бе приповдигнато от талантливите певци от музикалната школа „Артвойсес“ с музикален педагог Росица Йорданова. Песните на Мира, Радослав, Ирина и Лора развълнуваха и ни върнаха към вечните теми за приятелството, майката и радостта. Този път от школата по балет бяха представени и нови танци, по-сложни, но и по-приказни. Бяха изпълнени „Медора“ – вариация от балета „Корсар“, първо действие, „Унгарски танц“ по музика на Брамс, „Нимфи“ по музика на Гуно – танц от операта Фауст. Младият педагог по пиано Марио Йоцов предизвика истинска радост за ценителите на класическата музика. Заедно със своите възпитаници бяха изпълнени „Упражнения  №32 и №34“ от  Фердинанд Байер, валс от балета „Спящата красавица“ от Чайковски. С изящество, красиви костюми и ритъм бе представен „Испански танц“ по музика на Вивалди. Песента „Катюша“ в изпълнение на Ирина Милева донесе многократните аплодисменти на залата. С много чар и артистичност по-големите балерини грабнаха зрителите с изпълнение на „Ноктюрно“ по музика на Ник Перито и „Последен танци“ по музика на Индила. За финал на годишния концерт на читалището бе представен сложен, но и запомнящ се танц – „Хип-хоп-етно музика“.

Директорът на РКИЦ, ръководител на представителството на Россотрудничество“ в България “ и първи секретар на посолството на РФ у нас Павел Журавльов получи благодарствено писмо за всеотдайната съвместна работа с НЧ „Димчо Дебелянов-1960“. Ръководителят на отдел „Наука и образование“ към РКИЦ Коста Пеев също получи благодарствен адрес за неговият порив и желание да помага на читалищата в името на доброто сътрудничество.

Миглена Китанова

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here