В рамките на инициативата „Един пояс, един път”, в частта за културен обмен, пътуваща изложба на съвременни китайски творци ще се открие в столицата.
Първата спирка на изложбата „История и действителност” ще бъде София, след това тя ще бъде представена и в столиците на останалите страни от Централна и Източна Европа. 13 от най-известните китайски съвременни художници от различни провинции ще покажат над 40 свои творби.. Събитието е в рамките на проекта „Един пояс, един път”.
По повод откриването на изложбата, директорът на Китайския културен център в София г-н Ту Сюесон казва:
„Като една от първите държави, установили дипломатически отношения с Китай, нашите две страни са свързани с дълбоко традиционно приятелство, а двустранните отношения поддържат стабилно развитие. От създаването на механизма за сътрудничество с държавите от Централна и Източна Европа през 2012 т. отношенията между нашите две странинепрекъснато се задълбочават в рамката 16+1. Министър-председателят на КНР Ли Къцян, участва в срещата на върха 16+1 в София. След неговото посещение всестранното приятелско партньорство и сътрудничество се изкачи на ново, още по-високо ниво.”
Въпреки голямото разстояние между Китай и България, двете държави поддържат интензивен културен обмен. „През 50-те години обменът в областта на културата и изкуствата между Китай и България навлизат в добър исторически етап на развитие, и след повече от 60 години на приятелски обмен, диалогът в областта на културата и изкуствата успяват да постигнат кулминация” подчертава Ту Сюесон и добавя, че през последните няколко години нарастваинтересът на китайската страна към културния обмен със страните от Централна и Източна Европа.
От своя страна г-жа Джан Лили, зам.директор по организация на събитията в Културния център представя някои подробности за изложбата „История и реалност”.
„Изложбата е показателна за активното интегриране на млади китайски творци в международната културна атмосфера, което им дава възможност да разкрият уникалните специфики на творчеството си. Срещата на историята с настоящата действителност, на различните гледни точки, изразени чрез начините на пресъздаването им в различните школи от китайските провинции, показват размишленията и идеите на младите съвременни творци върху историческите традиции, съчетани с настоящата ситуация на Китай.”
„Надяваме се, че като първа спирка от турнето на съвременните китайски творци в столиците на страните от Централна и Източна Европа по проекта “Един пояс, един път”, изложбата, която представя 43 творби на 13 известни художници, ще бъде увенчана с успех и ще покаже част от постиженията на китайското съвременно изобразително изкуство”, убеден е Ту Сюесон.
Ивета Балевска