Лидия Банкова, зам.-кмет на Драгоман: „Нека подрастващите опознаят нашата природа и продължат родните традиции”
Град Драгоман и местността Бурел са все още „terra incognita”. Малко се знае за събитията, които са ставали в района през вековете. Данни за съществуването на цивилизовано население по тези земи има от III В. пр. н. е., когато са се заселили медите — племе, вероятно от келтски произход. Останки от тракийска култура се срещат и до днес в селата Чуковезер, Бахалин, Габер, Несла, Владиславци, Големо Малово, Мало Малово и Драгоил.
Община Драгоман често е наричана „Малката Света гора на Балканския полуостров”, поради многото манастири около р. Нишава, Годечко, Димитровград, Пирот. Заради десетките храмове, оброчища и култови обекти, някои от които датират от времето на Иван Асен II. Градът е с 48-годишна история, а днес кметът на Драгоман Андрей Иванов отчита просперитет и развитие през последните 5-6 години.
Общинската сграда в центъра на Драгоман е масивна и видимо добре поддържана. Посреща ме заместник-кметът Лидия Банкова, усмихната и приветлива ме кани в кабинета си и гостоприемно предлга кафе. Работата явно тук не спира. Банкова следи важните новини от компютъра, телефонът звъни почти непрекъснато, колегите ѝ се консултират с нея за важни мероприятия. Желанието ѝ да помага на хората е част от стилът й на работа. Бързам да задам въпросите си, защото задачите в общината сякаш чакат на опашка пред този кабинет.
Госпожо Банкова, вие се занимавате със социалната дейност, с културно-историческото наследство, туризма. Всичко свързано с обществото, в помощ на хората…
Да, това е моята работа. Ще допълня и развитието на екологичния туризъм, който има огромно значение за нашия регион. През 2012 година Драгоманското блато бе обявено за влажна зона от световно значение по Рамсарската конвенция, 11-ти Рамсарски обект в България. В града съществува Център за опазване на влажните зони. При нас се намират над 45 манастира, църкви, свети места и оброчища, което развива поклоническия туризъм. Има пещери, наличие на редки растения и птици.
Възстановяваме Петропавловския манастир на Чепън планина , ще възвърнем славата на Петровския кръст, за който има свидетелства във Ватикана. Изцяло реновирахме и обновихме Неделишкия манастир „Св. Атанасий Велики“, който съществува от Х–ХI век и има интересна история. Разрушен във време на турското робство, през 1846 г. църквата на този манастир е възстановена със средствата на турски бей и български първенци. Лечебният извор в манастира помогнал на дъщерята на бея да се изцери от нелечима болест и той направил дарение в знак на благодарност.
В община Драгоман се намира и местност, наречена „Мала Света гора“, в която има каменен кръст на над 200 години. На Архангелов ден пет фамилии се редуват всяка година да служат на кръста, правят курбан за здраве и дълголетие. Да не забравя да отбележа, че общината изобилства от туристически обекти и природни забележителности, които са повод за гордост на съгражданите ни.
Виждам, че през настоящата година имате интересни събития, вероятно и печеливши проекти?
Празниците са организирани от общината и града като представяме културни и туристически мероприятия, изложби.
Най-свежото, забавно и усмихнато състезание за планинско бягане и колоездене край Драгоман проведе 6-ото си издание! През 2017 г. „Байк и Рън за Чепън” се състоя навръх Деня на Земята на 22 април, за да ни напомни, че грижата за нашата планета е наша отговорност и радост.Състезанието се провежда ежегодно в красивата местност на Чепън планина и Драгоманското блато по предварително уточнено и маркирано трасе в две категории – малко – 21 км. и голямо – 42 км.
Миналата година паралелно с велосъстезанието и маратона се осъществи и форум за устойчив туризъм, отговорен бизнес и зелени идеи „Зелени дни”, сред организаторите на който е и Българската асоциация за алтернативен туризъм. Министерството на туризма отличи събитието, превърнало се в международно, като „Туристическо събитие на годината”.
Един от реализираните ни добри проекти е „Непознатата България – Откритието – Западните покрайнини”. В проекта участваха общините Трън, Сливница, Брезник и Драгоман, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Р. България и чрез разработените туристически пакети за всяка община и общите пакети – „Културен туризъм”, „Комбинирана програма”, „Поклоннически туризъм” и „Екологичен туризъм” бяха постигнати завидни успехи в рекламирането на регионите по време на международни и национални туристически борси.
Създали сте Туристически информационен център и Посетителски информационен център. Доста предприемчиво начинание…
Центровете привличат туристи и посетители от местен и национален мащаб. Изградихме ги отново благодарение на реализирани успешно европейски проекти на ДФ „Земеделие“.
Туристическият информационен център разполага с изложбена зала с рекламни материали, брошури, туристически карти, които имат за цел да дадат по-ясна информация на туристите за всички природни забележителности в Малката Света гора на Балканите. В залата има и компютърни конфигурации, които дават възможност на посетителите да се запознаят със специално създадените филми по програмата на проекта.
Посетителският информационен център цели да възобнови интереса на всички гости и туристи към позабравените български народни традиции, бит, фолклор, занаяти и местна кухня. Затова центърът разполага със специално създадено помещение за местна кухня, където посетителите с помощта на местните жители могат да приготвят множество традиционни местни гозби, характерни за региона. Има музейна експозиция, която включва множество предмети, носии, старинни уреди за домакинството и бита, както и уникални предмети, характерни само за Драгоманския край. В конферентната зала на центъра посетителите могат да използват посетителските станции, които дават информация за културно-историческото наследство, заснети в 4 филма на 4 езика през лятото на 2015 година. Целта на поклонническия туризъм в община Драгоман е да представи по забележителен начин богатото духовно наследство на региона ни. Приоритет на Туристическия информационен център е именно провеждането на екскурзии за малки и големи групи от всякакви възрасти, да се запознаят с всички свети места, църкви и оброчища в Малката Света гора на Балканите.
Прави впечатление, че безработицата е между 7 и 9 процента? Нисък процент в сравнение с други региони на страната ни…
При нас има немски предприятия, които предлагат работа за тукашните жители, но ниският процент се дължи и на факта,че доста хора работят в София. Обобщено, ниската безработица е функция на развитието на промишлеността, хлебопроизводството, земеделие и животновъдство, работа по значими европейски проекти, чужди инвестиции, уникални природни забележителности, църковни храмове, успешен селски и еко туризъм.
Искам да подчертая обаче, че ние сме външна граница не само на България, а и на Европа и заслужаваме по-значимо внимание от определени ресорни министерства, както и от МС.
Добрата новина е, че община Драгоман беше отличена като екообщина в категория „Добро управление на водите” и получи приз от посланика на Франция, в присъствието на министъра за регионалното развитие и водите. От 265 общини само 8 бяха отличени.
Наскоро по покана на министърът на туризма Николина Ангелкова участвахме в българо-руски форум във Варна за поклонически туризъм и се представихме с една добра презентация.
Какво ще споделите с читателите на сп. „Черно и Бяло”?
Бих искала нашите съграждани и всички българи да се гордеят с природната ни даденост, с историческите забележителности, с нашата вековна култура. Нека подрастващите да опознаят тези места и да продължат родните традиции. Поздравления за ръководството и авторския колектив на сп. „Черно и бяло”, за техния талант и всеотдайност в кулутурата и творчеството, в духовното и традициите.
[box title=”Визитка” style=”soft”]Лидия Банкова е зам.-кмет на Драгоман от 2011г. Завършила е Университета по библиотекознание и информационни технологии в София и е магистър по защита на културното наследство на Р. България към УНИБИТ. Банкова ръководи няколко сектора към община Драгоман – социални дейности, културно-историческо наследство, култура, туризъм, спорт и вероизповедание. Семейна е, баба на две внучета.[/box]инж.Миглена Китанова