Петър Витанов: „Промените в законодателството биха спрели безогледната и безпрепятствена регистрация на читалища”
Петър Витанов е член на две изключително важни комисии към НС. Комисията по отбрана и Комисията по международна политика. Въпреки отговорностите му на народен представител, от месеци се е заел да изучава читалищната дейност, да се среща с читалищни дейци и хора от различни сродни институции. Неговата загриженост и изучаване на законодателството в областта на читалищната работа имат своите корени.
Младият българин е бивш читалищен възпитаник, посещавал е кръжоци и е изучавал английски език. За Витанов читалищата са огнища на българщината, уникални културни средища със собствен облик, които имат вековна история и са забележителна ценност за българи и чужденци.
За това и милее за съхраняване на тази стара институция, за съхраняване на традициите и духа. Не е съгласен с виждането на някои, че читалищата са архаично понятие. Витанов смята, че има тенденция да се омаловажат и след време напълно да изчезнат работещите читалища, и то не без „помощта” на съществуващата нормативна база.
Господин Витанов, с какво се сблъскахте по време на вашите специални срещи по въпросите на читалищата в страната? Има ли единно разбиране по отношение бъдещето на читалищата?
През последните 5-6 години не са правени промени в Закона за народните читалища. Не мога да се съглася, че сегашната функция на читалищата е принизена, до нивото на НПО. Така се създава възможност за безогледно регистриране на нови читалища. На практика регистрацията става по закона за юридическите лица с нестопанска цел. Наблюдава се бум на регистрации, чиято цел е дадени хора да придобият сграда от общината, както и държавна субсидия от Министерство на културата; т.е. режимът на регистрация е изключително облекчен, няма възможност за отказ, а новооткрити читалища може да видите в апартаменти, без необходимата база и библиотечен фонд.
Вторият проблем е, че липсва обективна оценка върху дейността на читалищата и няма кой да контролира това. Съзнавам,че по закон те имат самостоятелен статут, но същевременно с това държавата отпуска средства и трябва да има яснота серозен къде и как се разходват те.
С една дума държавата е абдикирала от контрола, а това създава предпоставки за злоупотреби.
Как приемате унизителното заплащане на работещите в читалищата?
Заради някои новорегистрирани субекти наречени читалища, които нямат дейност, страдат работещите читалища, за които остават минимални средства и са изправени пред тежки финансови проблеми.
В рамките на два месеца се срещнах с представители от над 50 читалища, с председателя на Съюза на българските читалища /СБЧ/, със специалисти от Министерство на културата, с хора които са писали по темата. Всички са на мнение, че трябва да се завишат критериите при регистрация, така че да се преустанови порочната практика на безогледна регистрация.
Редно е отпусканите субсидии за читалищата да бъдат обвързани с минималната работна заплата и работещите там да получават заслужено възнаграждение. Болно е, че сградите на някои читалища се рушат, а общините не отпускат средства за ремонт. Все пак 95 на сто от читалищата са общинска собственост и при недостиг на финансиране общината е длъжна да запазва и подпомага материалната база, която е преотдала.
Народният представител от БСП смята, че никой не бива да се притеснява от промени в законодателството. Целта е всички заети с читалищна работа да се обединят, за да се гарантира бъдещето на тези традиционни огнища на образованието.
[box title=”Визитка” style=”soft”]Петър Витанов е народен представител от ПГ на БСП за България. Избран е от 25 МИР в столицата. Завършил е Първа английска гимназия, магистър е по международни отношения, и международни финанси. През последните четири години е работил в дирекция „Международни връзки и протокол” в Народното събрание. Занимавал се е с институционалното обезпечаване на международната дейност на парламента, в качеството си на секретар на Българската делегация на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. В този парламент Витанов е член на Комисията по международна политика и Комисията по отбрана към НС. Витанов е 35 годишен с две деца.[/box]Миглена Китанова